Jak superfoods wpływają na zdrowie?

Superfoods to nieprzetworzona żywność pochodzenia naturalnego, która charakteryzuje się wysoką zawartością witamin, minerałów i najróżniejszych związków wpływających dobrze na zdrowie człowieka. Moda na zdrowy tryb życia i coraz większa świadomość społeczeństwa w zakresie jedzenia sprawiają, że tak zwana superżywność robi w ostatnim czasie zawrotną karierę. To jak działa na nasz organizm, zależne jest przede wszystkim od danego produktu. Można to jednak przedstawić na kilku najpopularniejszych produktach tego rodzaju.

Ocet jabłkowy

Produkowany z jabłek ocet jabłkowy był znany już w starożytności i najpewniej powstał zupełnie przez przypadek. Dopiero tysiące lat później mamy możliwości, aby z całą pewnością stwierdzić, że jest to produkt, z którego warto korzystać na co dzień. Regularne spożywanie octu jabłkowego wpływa pozytywnie na pracę serca i nerek, reguluje poziom cukrów we krwi, a przy okazji przyśpiesza odchudzanie. Jakby tego było mało, ten złocisty płyn znajduje zastosowanie również w przypadku bólów mięśni i stawów, działa przeciwgrzybiczo i można go wykorzystać do produkcji domowych środków czystości.

Siemię lniane

W kraju takim, jak Polska, w którym lnu nigdy nie brakowało, właściwości siemienia lnianego są znane od wieków. Regularne spożywanie tego superproduktu wpływa pozytywnie na działanie układu trawiennego i jest stosowane powszechnie podczas chorób żołądka i jelit. Ma też działanie przeciwzapalne oraz wysoką zawartość niezbędnych organizmowi kwasów Omega-3. Można je przyjmować zarówno w formie zaparzanego kleiku, jak i dodawać nasiona do słodkich deserów czy wytrawnych potraw.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, którą obecnie można spotkać niemal na całym świecie. Jako superprodukt sprzedawany w proszku wyróżnia się przede wszystkim silnym działaniem odtruwającym. Regularne stosowanie ostropestu usuwa z organizmu toksyny, a także chroni wątrobę i nerki przed trującym działaniem szkodliwych substancji. Badania wykazały, że ostropest jest w stanie pomóc osobom, które zatruły się muchomorami, a roślina ta dodawana jest do popularnych leków na wątrobę. Ponadto w tym niepozornym proszku znajdują się również kwasy organiczne, witaminy C i K, białka i cenne sole mineralne. Najlepsze w ostropeście jest to, że można go dodawać w zasadzie do wszystkiego. Jego smak nie jest bardzo inwazyjny, dlatego znajdzie zastosowanie zarówno w zupach, sałatkach i sosach, jak i w deserach czy słodkich smoothies.

Rekomendowane artykuły