Właściwości lnu były znane już naszym prababciom, a dziś słusznie plasuje on się wysoko w rankingu superfoods. Regularne spożywanie lnu ma działanie dietetyczne, przeczyszczające i osłaniające. Bardzo często stosowany jest przez osoby zmagające się z chorobami przewodu pokarmowego, ale też dróg moczowych. Ponadto len obniża poziom złego cholesterolu, glukozy we krwi czy też ciśnienia tętniczego. W związku z tym warto włączyć go do swojej diety. Jak najlepiej wykorzystać go w kuchni? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.
Zdrowy deser z lnem
Pudding czekoladowy nie musi być bombą pustych kalorii. Warto dodać kilka składników, aby przygotować nie tylko smaczny, ale i zdrowy deser. Do przygotowania porcji dla dwóch osób potrzebne będą 200 ml wody, 3 łyżki stołowe siemienia lnianego, jeden banan oraz jedna łyżka kakao. Wodę należy zagotować w rondelku, dodać do niej siemię lniane i gotować jeszcze przez trzy minuty. Po ostudzeniu cały wywar będzie gęsty. Dodajemy do niego pokrojonego w plasterki banana oraz kakao, a po chwili całość blendujemy aż stanie się jednolitą masą o kremowej konsystencji. Masę przekładamy do pucharków, dekorujemy orzechami lub migdałami, a później wkładamy do lodówki, żeby pudding się schłodził. Pudding tego rodzaju można przygotować również z innymi dodatkami, a siemię lniane zawsze sprawi, że będzie to jeden ze zdrowszych deserów.
Pożywna owsianka na śniadanie
Owsianka jest jedną z tych potraw, które dają nam wielkie pole do popisu. Warto spróbować jej w wersji z siemieniem lnianym. Do przygotowania jednej porcji potrzebne będą jedna łyżka kaszy jaglanej, trzy łyżki płatków owsianych górskich, jedna łyżka siemienia lnianego, kilka jagód, jedna łyżka rodzynek, kilka sztuk dowolnych suszonych owoców, jedna łyżka pestek słonecznika, jedna łyżka pestek dyni, jeden goździk, szczypta cynamonu oraz szczypta imbiru. Pół szklanki wody gotujemy w małym garnku, a następnie dodajemy opłukaną kaszę jaglaną, siemię lniane i cynamon. Całość przez chwilę gotujemy. Po kilku minutach dodajemy płatki owsiane, imbir i goździk. Dolewamy dwie łyżki wody i dokładnie mieszamy, a po dwóch minutach dodajemy owoce. Woda musi sięgać około 1,5 centymetra nad poziom składników, dlatego, jeśli wyparuje, dolewamy jej nieco więcej. Ostatecznie dodajemy słonecznik, pestki dyni i rodzynki. Całość gotujemy przez jakieś dwadzieścia minut, aż wszystkie składniki zmiękną i wchłoną wodę. Tak przygotowana owsianka to pożywne, zdrowe i bardzo sycące śniadanie. Miłośnicy słodkich śniadań mogą ją urozmaicać innymi owocami czy dodatkiem kakao.