Czarnuszka to roślina z rodziny astrowatych, która występuje w krajach śródziemnomorskich oraz w Azji. Cenimy ją szczególnie ze względu na aromatyczne nasiona, które stanowią znakomity dodatek do wielu potraw, a przy okazji należą do superfoods. Oznacza to, że nasiona czarnuszki mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Badania wykazują, że ich regularne spożywanie wpływa pozytywnie na pracę układu odpornościowego, działa przeciwalergicznie i zapobiega osteoporozie. Jak przyrządzić smaczne potrawy z dodatkiem czarnych nasion? Poniżej znajduje się kilka inspiracji.
Pasta kanapkowa z czarnuszką
Do jej przygotowania potrzeba 200 g twarogu chudego, jednego pora, jednej łyżki masła, jednej łyżki czarnego sezamu, kilka włoskich orzechów, odrobiny mleka, oliwy z oliwek, soli i pieprzu, a przede wszystkim łyżki stołowej czarnuszki. Twaróg należy rozgnieść widelcem w misce z dodatkiem mleka. Całość ma mieć konsystencję gęstego kremu. Kroimy białą część pora w plasterki i dusimy na maśle, aż nabierze rumianej barwy, a po chwili całość dodajemy do sera. Następnie kroimy około 5 centymetrów zielonej części pora i bez podsmażania dodajemy do pora. Sezam, czarnuszkę oraz orzechy prażymy przez chwilę na patelni, a następnie przekładamy do moździerza i ugniatamy. Proszek przesypujemy do serka. Całą pastę dokładnie mieszamy z odrobiną oliwy, a następnie wykładamy do miseczki i dekorujemy nasionami czarnuszki. Najlepiej smakuje z chlebem razowym i dodatkiem świeżych warzyw.
Pieczone ziemniaki z czarnuszką i kapustą kiszoną
Do przygotowania tego pysznego dania będą nam potrzebne cztery duże ziemniaki, oliwa z oliwek, sól i pieprz, 100g wędzonego boczku, jedna cebula, jedna papryczka chili, dwie łyżki masła, 400g kiszonej kapusty, pęczek dymki i jedna łyżeczka czarnuszki. Ziemniaki należy skropić oliwą z oliwek i przyprawić solą oraz pieprzem. Następnie zawijamy je w folię aluminiową i pieczemy przez 35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. W tym czasie podsmażamy na patelni pokrojony w kostkę boczek, dodajemy do niego trochę masła, cebulę oraz posiekaną papryczkę chili. Po kilku minutach smażenia dodajemy pokrojoną kapustę kiszoną z czarnuszką i wszystko razem dusimy na wolnym ogniu przez jakieś pół godziny. Warto podlewać wszystko wodą, jeśli za szybko odparuje. Upieczone ziemniaki kroimy częściowo na krzyż i rozkładamy, a do środka wrzucamy kapustę z przyprawami i boczkiem. U góry można udekorować ziemniaki za pomocą świeżej, posiekanej dymki. Tak przyrządzone ziemniaki mogą być kompletnym obiadem i nie wymagają już żadnych dodatków.