5 sposobów na domowe środki czystości

Czystość w mieszkaniu wpływa nie tylko na komfort domowników, ale również na estetykę ocenianą przez odwiedzających nas gości. Na rynku istnieje wiele detergentów, płynów, proszków czy past, których celem jest doprowadzenie do tego, aby wszelkie pomieszczenia i sprzęty w domu dobrze się prezentowały i dłużej nam służyły. Istnieją również domowe metody, które sprawiają, że nawet proces sprzątania czy mycia może być bardziej ekologiczny. Często wymagają do tego sięgnięcia do spiżarki, lodówki czy domowych zapasów, w których znajdują się popularne produkty. Jakie domowe środki czystości warto poznać?

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy słynie ze swoich zdrowotnych właściwości, a w związku z tym coraz częściej gości w najróżniejszych potrawach na naszych stołach. Jak się okazuje, jest również uniwersalnym środkiem czystości, który można stosować na wiele sposobów. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji pół na pół i przelać do butelki ze spryskiwaczem, aby stał się naturalnym płynem do czyszczenia gładkich powierzchni, takich jak wyjątkowo zabrudzone meble czy okna. Nadaje się również do prania tapicerek czy obicia kanapy, a jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa, można popsikać ją octem mocniej, zostawić na dziesięć minut i dopiero potem przetrzeć.

Cytryna

Dzięki swojej zawartości cytryna doskonale radzi sobie z kamieniem zbierającym się w umywalkach czy zlewach. Nawet nie jest do tego potrzebny cały owoc, wystarczy, chociaż jego odcięta końcówka. Jeśli wyciśniemy sok z cytryny do herbaty czy jakiejś potrawy, warto przed wyrzuceniem wykorzystać resztkę znajdującego się w niej soku do przetarcia newralgicznych miejsc w zlewie czy umywalce.

Sól kuchenna

Sól kuchenna znakomicie nadaje się do odkażania, ścierania i dezynfekcji. Można zrobić z niej pastę w połączeniu z wodą albo dodać do niej sok z cytryny, a wówczas poradzi sobie z brudem na najróżniejszych nawierzchniach.

Fusy po kawie parzonej

Jeśli ktoś należy do zwolenników czarnej kawy parzonej, może dobrze wykorzystać pozostałe po niej fusy. Mają one właściwości ścierające, dlatego świetnie sprawdzają się do szorowania przypalonych garnków i patelni. W tym wypadku działają podobnie jak soda oczyszczona, a więc są w stanie odratować nawet garnki w bardzo złym stanie.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne, takie jak lawendowy, cytrynowy czy miętowy, mogą stanowić podstawowy składnik domowych środków do mycia okien, podłogi czy nawet do robienia prania. Mają silne działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, a poza tym pięknie pachną.

Rekomendowane artykuły