Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie nie jest groźną chorobą, ale skutecznie potrafi przykuć do łóżka nawet najsilniejsze organizmy. Szczególnie ostrożnym trzeba być w okresie jesiennym, kiedy zachorowalność jest znacznie wyższa. W aptekach półki uginają się od leków na przeziębienie, ale jeśli komuś zależy na naturalnych metodach walki z przeziębieniem, istnieje wiele sposobów znanych jeszcze naszym prababciom. Jakie domowe sposoby na przeziębienie sprawdzają się najlepiej? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.

Syrop z cebuli

To stara i wyjątkowo skuteczna metoda, która ma tyle samo zwolenników, co zaciekłych wrogów. Nawet jeśli syrop nie jest zbyt apetyczny, z pewnością przyśpiesza proces powrotu do zdrowia. Wystarczy posiekać drobno cebulę i zasypać ją niewielką ilością cukru lub dodać miód. Całość należy odstawić w ciepłe miejsce, a po kilku godzinach cebula puści sok. Gotowy syrop niweluje ból gardła i hamuje kaszel.

Napar z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy należy do superproduktów, doskonale wpływających na ludzki organizm. Znajdują się w nim żywe kultury bakterii, organiczne kwasy, aminokwasy, a także cała grupa witamin i minerałów. Wystarczy w szklance ciepłej wody wymieszać ze sobą dwie stołowe łyżki octu jabłkowego, łyżkę miodu oraz pół łyżeczki mielonego imbiru. W miksturze tej znajdują się wyłącznie ultrazdrowe składniki, dlatego należy ją pić do dwóch razy dziennie, aby stopniowo odczuwać coraz większą ulgę.

Rosół z czosnkiem

Czosnek od lat znany jest ze swoich cennych właściwości i bardzo często pojawia się w przepisach na domowe lekarstwa na przeziębienie. Jeśli ząbek czosnku przeciśniemy przez praskę do gorącego bulionu, zapewnimy sobie nie tylko silne działanie przeciwwirusowe, ale również rozgrzewające. Do bulionu warto również dodać posiekaną pietruszkę zieloną, ponieważ zawiera dużo witaminy C.

Inhalacje z olejku eukaliptusowego

Jeśli infekcja górnych dróg oddechowych nie pozwala nam zasnąć i długo się utrzymuje, warto skorzystać z inhalacji z olejkiem eukaliptusowym. Wystarczy zagotować w garnku wodę z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego i przez kilkanaście minut wdychać parę. Do środka można również dorzucić szałwię, tymianek lub rumianek. Tego rodzaju inhalacje nie są szkodliwe dla żołądka, za to silnie nawilżają śluzówki jamy nosowo-gardłowej i rozszerzają naczynia krwionośne.

Mleko z czosnkiem i miodem

To stary sposób na przeziębienie, który może się wydawać kontrowersyjny, przez nietypowe połączenie smakowe. Do przygotowania jednej porcji wystarczy podgrzać 250 ml mleka i dodać do niego przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Mikstura nawilża błony śluzowe gardła, rozgrzewa i niweluje kaszel.

Rekomendowane artykuły