Dlaczego warto korzystać z produktów ekologicznych?

Nie ma ani grama przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy tym, co jemy. Jedzenie stanowi paliwo dla naszego organizmu, dlatego powinno dostarczać mu nie tylko energii, ale również wszelkich składników odżywczych, jakich potrzebuje. Warto więc zrezygnować z żywności przetworzonej czy gorszej jakości, w której znajdują się tylko puste kalorie i chemiczne poprawiacze smaku. Wybieranie produktów ekologicznych na co dzień może diametralnie zmienić nasze samopoczucie, a nawet wygląd. Co warto wiedzieć o ekologicznej żywności? Poniżej znajduje się kilka faktów na ich temat.

Zdrowsze warianty produktów

Żywność ekologiczna jest w pełni naturalna, a to oznacza, że wraz z nią nie dostarczamy do organizmu żadnych toksycznych substancji chemicznych. Ekologia w tym wypadku oznacza również ekologiczną uprawę, a tym samym warzywa i owoce nie są pryskane pestycydami. W jedzeniu tego rodzaju nie uświadczymy również śladów po genetycznej modyfikacji, co bardzo często zdarza się w przypadku zwyczajnych produktów. Takie zasady przekładają się nie tylko na nasze zdrowie, ale również na kondycję środowiska, co w dzisiejszych czasach ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. W zależności od produktu ekologiczne jedzenie jest wyjątkowo bogate w makroelementy, mikroelementy, witaminy, naturalne białko, a także sole mineralne.

Dlaczego ekologiczne produkty są droższe?

Wyższa cena jest jedynym minusem ekologicznych produktów w porównaniu do konwencjonalnej żywności. Mimo to są one jej warte, a główną przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że gospodarstwa ekologiczne muszą spełniać restrykcyjne kryteria, aby posiadać stosowne certyfikaty. Ponadto sam proces produkcji ekologicznych produktów jest znacznie droższy, ponieważ zwierzęta karmione są lepszą paszą, a w przypadku uprawy warzyw i owoców nie ma mowy o używaniu substancji chemicznych.

Ekologiczne superfoods

Wśród ekologicznych produktów znajduje się sporo takich, które określane są mianem superfoods, a więc mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Należą do nich na przykład nasiona chia, len, ostropest czy niezwykle popularny ocet jabłkowy. Ten ostatni produkowany jest z wysokiej jakości jabłek w procesie naturalnej fermentacji, a jego regularne spożywanie przekłada się nie tylko na piękniejszy wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie. Jeśli włączymy go na stałe do diety, usprawnimy pracę serce i nerek, zapewnimy sobie naturalną regulację cukrów we krwi, a także zadbamy o szczupłą sylwetkę.

Rekomendowane artykuły