Jabłka Rubin – dlaczego warto je uwzględnić w swojej diecie

Jabłka od lat należą do ulubionych owoców Polaków. Chętnie jemy je na surowo i w wypiekach, przetworzone i w formie soków. Ich kwaśno-słodki smak łączy w sobie przyjemność słodkich przekąsek i orzeźwienia. Istnieją jednak odmiany jabłoni charakteryzujące się wyjątkowo wysokimi walorami. Ich owoce zachwycają koneserów i mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Jedną z takich odmian jest Rubin. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego warto uwzględnić ją w swojej diecie.

Jabłoń Rubin – z czego słynie?

Jabłka Rubin mają swoją historię sięgającą roku 1960, kiedy to w Czechach połączono odmiany Lord Lambourne oraz Golden Delicious. W Polsce jabłka Rubin pojawiły się kilkadziesiąt lat temu, ale upowszechniły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Jabłoń zaczyna owocować dopiero czwarty rok po posadzeniu, ale wówczas na jej gałęziach pojawiają się owoce wybitnie deserowe, których smak jest ceniony przez smakoszy i ekspertów. Jabłka Rubin są duże i kuliste, a ich miąższ wyróżnia się soczystością, intensywnym aromatem, a także słodko-kwaśnym smakiem. Nie bez powodu odmiana ta cieszy się wielką popularnością i uznawana jest za jedną z najlepszych. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do robienia najróżniejszych przetworów, ciast owocowych, musów czy do bezpośredniej konsumpcji. Ze względu na walory smakowe i moc witamin świetnie nadaje się również do robienia zdrowego octu jabłkowego rubin.

Jak zrobić samodzielnie ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy należy do grupy superproduktów, wyróżniających się wyjątkowo pozytywnym działaniem na organizm ludzki. Może być stosowany zarówno do najróżniejszych potraw, takich jak sałatki czy marynaty do mięs, jak i do picia po rozcieńczeniu z wodą. Jego właściwości nie sposób przecenić, ponieważ regularne stosowanie octu poprawia pracę serca i nerek, a także wspomaga odchudzanie. Do przygotowania octu jabłkowego wysokiej jakości trzeba obrać i pokroić w ćwiartki kilogram jabłek Rubin, włożyć je do słoika, a następnie zalać posłodzoną wodą. Przyjmuje się, że na 250ml powinna się w niej znajdować jedna łyżka cukru. Wszystkie owoce muszą znaleźć się pod roztworem, aby nie pojawiła się na nich z czasem pleśń. Całość przykrywamy gazą i zabezpieczamy gumką, a następnie odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce. Ocet jabłkowy przechodzi dwa etapy fermentacji, które w sumie mogą zająć od dwóch do pięciu tygodni. Warto od czasu do czasu przemieszać owoce, a po upływie określonego czasu można zacząć go stosować.

 

Rekomendowane artykuły