Jak ocet jabłkowy wpływa na zdrowie?

Ocet jabłkowy produkowany jest w procesie fermentacji jabłek. Wyróżnia się bursztynową barwą i intensywnym, owocowym aromatem. Jego charakterystyczny smak sprawia, że stanowi on świetną bazę do marynat, dressingów, a także dodatek do najróżniejszych sałatek. Nie jest jednak jednym z najpopularniejszych octów wyłącznie ze względu na smak, a przede wszystkim dlatego, że cechuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Nie bez powodu znajduje się na liście powszechnie używanych superproduktów. Lista zalet regularnego stosowania octu jabłkowego jest długa, ale warto poznać najważniejsze z nich.

Dlaczego warto spożywać ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy ma cudowne właściwości zarówno jako produkt spożywczy, jak i jako produkt do użytku zewnętrznego. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, regularne spożywanie octu przyczynia się do poprawy pracy serca, układu krążeniowego oraz nerek. Zaleca się go szczególnie osobom cierpiącym na zapalenie dróg moczowych oraz w profilaktyce kamicy nerkowej. Dodatkowo składniki znajdujące się w occie jabłkowym wpływają pozytywnie na układ odpornościowy, a także zapewniają uczucie sytości, przez co ocet ten zalecany jest osobom dbającym o linię lub będącym na diecie odchudzającej. Dobry ocet jabłkowy może być nie tylko dodawany do najróżniejszych potraw, ale również stanowić zdrowy dodatek do wypijanej na czczo wody. Wystarczy dodać łyżkę octu do szklanki ciepłej wody i opcjonalnie osłodzić roztwór miodem, aby codziennie zapewniać sobie porcję zdrowia. Nie wolno go pić bez rozcieńczenia, ponieważ w takiej formie może podrażniać żołądek.

Jak stosować ocet jabłkowy zewnętrznie?

Lista dolegliwości, których leczenie wspomagają kompresy z octu, nacieranie lub kąpiele, zaczyna się od łupieżu. Wystarczy wcierać ocet w skórę głowy przed myciem raz na jakiś czas, aby znacząco zniwelować lub nawet zlikwidować krępujący problem. Kompresy nasączone octem jabłkowym sprawią, że siniaki będą szybciej się wchłaniać, a także zredukują ból mięśni i przyśpieszą regenerację po intensywnym treningu. Antybakteryjne działanie octu sprawia, że moczenie stóp w roztworze octu i wody pomaga zwalczyć grzybicę, a kompresy z samym octem uśmierzają ból stawów w przypadku zapalenia lub choroby zwyrodnieniowej. Ocet jabłkowy może mieć również zbawienny wpływ podczas leczenia oparzeń pierwszego stopnia. Osoby, które przesadziły z opalaniem i dotkliwie odczuwają skutki delikatnych poparzeń, powinny dodać nieco octu do letniej kąpieli. Sprawi on, że skórze zostanie przywrócone naturalne pH, a ulga będzie natychmiastowa.

Rekomendowane artykuły