Najbardziej wartościowe odmiany jabłek

Jabłka od stuleci należą do najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Uwielbiamy jeść je na surowo, dodajemy je do ciast i robimy z nich soki. Wyróżniają się nie tylko słodko-kwaśnym smakiem, ale również tym, że stanowią źródło substancji odżywczych, których nasz organizm potrzebuje, aby sprawnie funkcjonować. Niektóre odmiany wyróżniają się jednak na tle innych, oferując konsumentom prawdziwą bombę witamin i nie tylko. Na jakie odmiany warto zwrócić uwagę? Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek.

Jabłka deserowe

W tej kategorii królują jabłka czerwone i zielone, a najpopularniejszymi odmianami są Golden Delicious, Ligol, Rubin, Jonatan, Gala, Pink Lady czy Jazz. Jabłka tego rodzaju doskonale sprawdzają się w przypadku bezpośredniego spożycia, ponieważ są wyjątkowo soczyste, twarde i słodko-kwaśne. Podczas pieczenia nie uzyskają szybko miękkości, a z kolei robienie z nich octu jabłkowego spowoduje, że nie będzie on miał aż tak intensywnego smaku. Jeśli jednak przepadamy za smacznymi jabłkami bez obróbki termicznej czy jakiejkolwiek innej, te gatunki sprawdzą się idealnie.

Jabłka stołowe

Wśród jabłek stołowych wyróżnia się takie odmiany jak Landsberska, Boskoop czy Cortland. Mają one słodko-kwaśny miąższ o bardzo intensywnym smaku. W rezultacie znakomicie sprawdzają się jako dodatek do dań wytrawnych, ale również w sałatkach owocowych. Jeśli postanowimy przygotować z nich ocet jabłkowy, warto skosztować owoców wcześniej. Jeśli będą zbyt słodkie, należy zmniejszyć ilość cukru dodawanego do zalewy.

Jakie jabłka uchodzą za najzdrowsze?

Za najzdrowsze jabłka uznaje się stare i znane od lat odmiany. Badania dowodzą, że mają one najwięcej składników odżywczych i wszelkich witamin. Nadają się więc zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i do produkcji octu jabłkowego. W tego rodzaju occie zachowane zostają wszystkie zdrowotne właściwości jabłek, a jego regularne spożywanie usprawnia pracę serca, wpływa pozytywnie na pracę nerek, a także wspomaga odchudzanie poprzez zapewnianie uczucia sytości. Za jabłka o największej wartości uznaje się na przykład Malinówkę Oberlandzką, w której występuje najwięcej witaminy C, a także Gryfsztynka, w którym stwierdzono najwięcej flawonoidów. Są to antyoksydanty, którym przypisuje się między innymi silne działanie antynowotworowe. Z kolei polska Szara Reneta zawiera bardzo dużo antocyjanów, czyli barwników pozytywnie wpływających zarówno na układ krążenia, jak i pamięć czy wzrok.

Rekomendowane artykuły