Rodzaje octu, które warto poznać

Badania dowodzą, że ocet został wynaleziony w starożytności. Babilończycy szybko odkryli, że płyn uzyskany po sfermentowaniu owoców, znakomicie nadaje się do konserwowania żywności, a była to kwestia niezwykle ważna w czasach, kiedy lodówek nie było jeszcze nawet w planach. Na przestrzeni lat rola octu się zmieniła. Dziś stanowi on przede wszystkim dodatek do wielu potraw i marynat, a w niektórych przypadkach wyjątkowo zdrowy suplement diety. Jakie są rodzaje octu i co warto o nich wiedzieć?

Ocet kwasowy

Jest to najtańszy i najgorszy pod względem jakości ocet produkowany sztucznie z kwasu octowego rozcieńczonego wodą. Jeśli chodzi o octy faktycznej fermentacji, to najsłynniejszy jest ocet spirytusowy, który produkowany jest najczęściej z buraków i ziemniaków. Z tego względu charakteryzuje się wyłącznie intensywnie kwaśnym smakiem i poza tym nie posiada żadnych walorów aromatycznych. Co ciekawe, najwięcej produkuje się go we wschodniej Europie.

Ocet winny

Ocet winny jest bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich, ponieważ powstaje w wyniku fermentacji wina, a to właśnie tam panują idealne warunki do prowadzenia rozległych winnic. Wyróżnia się ocet winny biały oraz czerwony. Ten pierwszy stanowi w kuchni śródziemnomorskiej popularny dodatek do sałat i najróżniejszych marynat, a z kolei czerwony pasuje idealnie do czerwonego mięsa, a więc wołowiny i dziczyzny. Za najlepsze gatunki uznaje się w tym wypadku te octy, które fermentują w dębowych beczkach, kiedy proces ten nie jest sztucznie przyśpieszany.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Produkuje się go z jabłek zalanych osłodzoną wodą, które przez kilka tygodni przechodzą dwa etapy fermentacji. W wyniku tego procesu powstaje bursztynowy płyn o kwaśnym smaku i owocowym aromacie. Ocet ten jest wysoko ceniony przez konsumentów, ponieważ potwierdzono jego pozytywne działanie na organizm ludzki. Regularne spożywanie octu jabłkowego dobrze wpływa na pracę serca i nerek, reguluje poziom cukru we krwi i zapewnia uczucie sytości, przez co powinny go stosować osoby będące na diecie odchudzającej.

Ocet balsamiczny

Nie mniej popularny jest ocet balsamiczny, który produkowany jest z moszczu winogronowego. Proces jego produkcji jest niezwykle czasochłonny, ponieważ musi on leżakować w drewnianych beczkach przez wiele lat. Włosi używają go nie tylko do dań wytrawnych, ale również do słodkich deserów. Charakteryzuje się ciemną barwą, gęstą konsystencją i jest najdroższym ze wszystkich octów.

Rekomendowane artykuły