Ocet jabłkowy – do czego go wykorzystać?

Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych rodzajów octu. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że ma unikatowy smak, ale również ze względu na to, że zalicza się go do superżywności. Oznacza to, że cechuje się właściwościami, które mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Do najważniejszych warto zaliczyć regulację poziomu cukrów we krwi, wspomaganie odchudzania, a także wspieranie pracy serca. Jak stosować ocet jabłkowy i do czego warto go dodawać?

Orzeźwiający i zdrowy napój

Ocet jabłkowy ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale nie wolno go pić bez rozcieńczenia w dużych ilościach, ponieważ może źle wpływać na błonę śluzową żołądka. Jeśli ktoś nie ma zbyt wielu okazji, aby dodawać go do przygotowywanych przez siebie potraw, warto pić go codziennie w postaci orzeźwiającego napoju. Wystarczy nalać go kubka ciepłą wodę, dodać do niej łyżkę miodu oraz łyżkę octu jabłkowego. W ten sposób można codziennie i bez utraty cennego czasu dostarczać sobie solidną porcję zdrowia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać go również do przestudzonej zielonej herbaty czy też owocowych koktajli bez dodatku jogurtu.

Idealny dodatek do kwaśnych sałatek i surówek

Ocet jabłkowy dzięki swojemu charakterystycznemu posmakowi może okazać się znakomitym dodatkiem do wszelkich sałatek oraz surówek, w których jego kwaśność podkreśli smak innych składników. Znakomicie współgra z ogórkami, pomidorami, rukolą czy jarmużem. Na bazie octu jabłkowego można również przygotować sałatkowy dressing z dodatkiem musztardy, ziół i czosnku.

Podstawa aromatycznych marynat

Podobnie, jak ocet spirytusowy, ocet jabłkowy może być wykorzystywany do najróżniejszych marynat. W przypadku tego drugiego zapewnimy produktom lepszy smak, a sobie zdrowszy składnik. Ocet może być wykorzystywany zarówno podczas tworzenia aromatycznych marynat do warzyw i grzybów, jak i do marynat mięsnych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku drobiu oraz wieprzowiny, które dzięki niemu nabiorą więcej składników odżywczych.

Ocet jabłkowy jako lekarstwo

Właściwości octu jabłkowego sprawiają, że jest on również wykorzystywany jako jeden z domowych sposobów na różne dolegliwości. Na przykład moczenie stóp w wodzie z octem zwalcza grzybicę, nacieranie skóry głowy pomaga w walce z łupieżem, a kompresy z octem jabłkowym i solą morską przyspieszają wchłanianie się siniaków. Warto również nacierać roztworem z octu jabłkowego bolące po treningu mięśnie, a także stawy. Dodatkowo można stosować ocet jabłkowy na włosy.

Rekomendowane artykuły